| Samsung is ranked 3 with 2.05% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 321 LTR |
330 - 340 ltr |
| Energy Rating | 4 STAR |
3 - 4 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 321 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Air Flow Type | Multi Flow |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Other Performance Features | Humidity Control (Drawer Only), All Round Cooling, Ice Max, Moist Fresh Zone, Fresh Room, Power Freeze, Power Cool, Freezer Cool Pack (12 hr), Cooling Even at 55°C |
| Shelf Material | Toughened Glass |
|---|---|
| Display Type | Digital |
| Clock | No |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | No |
| Other Convenience Features | Number of Vegetable and Fruit Drawer (Refrigerator): 1, Refrigerator Interior Light: LED, Easy Slide Shelf, Convertible Freezer, Big Bottle Guard, Big Guards |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 233 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Gross Freezer Capacity | 88 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Tray Type | Ice Tray |
| Ice Cube Tray Type | Twisted Ice Maker |
| Net Total Capacity | 302 L |
|---|---|
| Child Lock | No |
| Wheel Support | No |
| Cooling Refrigerant | R-600a |
| Insulation Type | Cyclopentane |
| Technology Used | Digital Inverter Technology, Dual Fan Technology |
| Other Features | Display and Control (Fridge and Freezer): LED Convertible Display, Smart Connect Inverter (Automatic), Door Handle: Recess, Lock and Key, Deodorizing Filter |
| Net Height | 1635 mm |
|---|---|
| Net Depth | 672 mm |
| Net Width | 600 mm |
| Weight | 59 kg |
| Net Depth Without Handle | 672 mm |
| Other Dimensions | Net Freezer Capacity: 72 L, Net Refrigerator Capacity: 230 L, Net Case Height with Hinge: 1635 mm, Net Case Height without Hinge: 1635 mm, Net Depth with Door Handle: 672 mm, Net Depth without Door: 580 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on the Compressor |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Not Covered in Warranty | Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (where the Premises is Kept) Conditions that do Not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightening, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchasers Residence. |
| Product Id | REF195318 |
#1 LG 284 L Frost Free Double Door Refrigerator
#2 Samsung RT36JSRFESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#3 Samsung RT37K37647E Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Fair Isle)
#4 Samsung RT36HDRZESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#5 Samsung RT36JSMFEBZ Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Tender Lily Black)
#6 Haier 400 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-400GTQ
#7 Samsung RT33JSRZESP Frost-free Double-door Refrigerator (321 Ltrs, 4 Star Rating, Platinum Inox)
#8 Haier 385 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-385H
#9 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H