| Samsung is ranked 3 with 4.86% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 253 LTR |
260 - 278.4 ltr |
| Energy Rating | 3 STAR |
3 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter |
| Capacity | 253 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Moisture Control | Yes |
|---|---|
| Other Performance Features | Cool Pack (12 hrs), Moist Fresh Zone, Ice Max, Power Cool, Power Freeze, Humidity Control (Drawer Only): (Moist Fresh Zone), Fresh Room, Humidity Control (Vegetable and Fruit Drawer): (Moist Fresh Zone - Veg Box Only), All Around Cooling Type |
| Shelf Material | Toughened Glass |
|---|---|
| Handle Type | Metallic Bar |
| Design | Floral Design |
| Display Type | Digital |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Convertible Freezer, Easy Slide Out Shelf, Big Bottle Guard, Lock and Key, Second Veg Box, Deodorizing Filter, Chilled Room, Number of Shelf (Slide Out): 1, Convertible Room (°C): Convertible Freezer to Fridge: -23°C to 7°C, Number of Vegetable and Fruit Drawer (Refrigerator): 2 (Vegetable Box and Fruit Drawer), Refrigerator Interior Light: LED, Freezer Shelf Material: Cool Pack 12 hrs |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 184 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 2 |
| Gross Freezer Capacity | 69 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker (Ice Max) |
| Net Total Capacity | 234 L |
|---|---|
| Cooling Refrigerant | R-600a |
| Technology Used | Digital Inverter Technology, Dual Fan Technology |
| Other Features | Smart Connect Inverter, Door Pocket Type: Transparent, Durable Compressor, Display and Control (Fridge and Freezer): LED Display |
| Net Height | 1545 mm |
|---|---|
| Net Depth | 688 mm |
| Net Width | 555 mm |
| Weight | 48.3 kg |
| Net Depth Without Handle | 637 mm |
| Other Dimensions | Net Case Height with Hinge: 1545 mm, Net Case Height without Hinge: 1545 mm, Net Depth with Door Handle: 688 mm, Net Depth without Door: 545 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on the Compressor |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Not Covered in Warranty | Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (where the Premises is Kept) Conditions that do Not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightening, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centres or Purchasers Residence. |
| Product Id | REF195289 |
#1 Whirlpool 240 L Frost Free Triple Door Refrigerator (FP 263D PROTTON ROY, Mirror Black)
#2 LG 258 L Frost Free Double Door Refrigerator (GL-B292SGSM, Graphite Steel)
#3 Haier 460 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-460HTQ
#4 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H
#5 Haier 345 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-345HTQ
#6 Whirlpool Pro 355 ELT 3S Frost-free Double-door Refrigerator (340 Ltrs, Alfa Steel)
#7 Haier 300 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-300GTQ
#8 Samsung RT29JARZEPX Frost-free Double-door Refrigerator (275 Ltrs, 4 Star Rating, Orcherry Pebble Blue)
#9 Samsung RT29JARYESA Frost-free Double-door Refrigerator (275 Ltrs, 4 Star Rating, Metal Graphite)