| Samsung is ranked 2 with 15.38% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 670 LTR |
591 - 600.4 ltr |
| Energy Rating | 3 STAR |
4 star |
| Water Dispenser | No |
|---|---|
| Door Alarm | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible Freezer and Fridge, Anti Bacteria Protector, Twin Veg Box, Deli Bin, Big Bottle Guard, Big Guards, Number of Refrigerator Vegetable and Fruit Drawer: 2 (Half), Refrigerator Interior LED Light: Top LED, Freezer Interior LED Light: Top LED |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep...View More Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. The installation and demo is usually done within 2 Business Days of delivery of your Refrigerator. Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Other Performance Features | Power Freeze, Power Cool, Convertible 5 Modes, Cool Pack 12 hrs |
|---|---|
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Net Total Capacity | 620 L |
|---|---|
| Brand | SAMSUNG |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
| Star Rating | 3 |
| Shade | Black Inox |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Type | Double Door |
| Model Name | RT65K7058BS/TL |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Capacity | 670 L |
| Number of Doors | 2 |
| Shelf Material | Tempered Glass |
|---|---|
| Handle type | Bar Handle |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
|---|---|
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Number of Refrigerator Drawers | 2 |
| Number of Refrigerator Shelves | 4 |
| Egg Tray | Yes |
| Weight | 99.5 kg |
|---|---|
| Net Height | 1862 mm |
| Net Depth | 788 mm |
| Net Width | 836 mm |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
|---|---|
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
|---|---|
| Warranty Summary | 10 Yrs-Digital Inverter Compressor & 1 Yr-Unit |
| Not Covered in Warranty | Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Elect...View More Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (where the Premises is Kept) Conditions that do Not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightening, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centres or Purchasers Residence. |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Cooling Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Other Features | Smart Connect Inverter, Display and Control (Fridge and Freezer): External, LED Light |
| Technology Used | Twin Cooling Plus Technology |
| Product Id | REF182232 |
#1 Samsung RS554NRUA1J Frost-free Side-by-Side Inverter Refrigerator (591 Ltrs, Shinny River Pattern)
#2 Hitachi R-WB550PND2-GBW Frost-free Multi-door Refrigerators (510 Ltrs, Glass Brown)
#3 Samsung RS55K5010S9 Frost-free Side-by-side Refrigerator (591 Ltrs, Refined Inox)
#4 Samsung RS21HSTPN1 600 L Side by Side Refrigerator (Platinum Inox)
#5 Samsung RS554NRUA1J 591 L Side By Side Refrigerator (White)
#6 Samsung RS55K50107S Frost-free Side-by-side Refrigerator (591 Ltrs, Nusline Shiny Silver)
#7 Hitachi R-VG660PND3 (GGR) 601 L Double Door Refrigerator
#8 Samsung 545 L Side by Side Refrigerator (Fair Isle Silver) - RS552NRUA7E
#9 Samsung 538 L Side By Side Refrigerator (White Shiny River Glass) - RS554NRUA1J