| Samsung is ranked 3 with 4.86% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 253 LTR |
260 - 278.4 ltr |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 253 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Air Flow Type | Multi Flow |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Other Performance Features | Humidity Control (Drawer Only), All Round Cooling, Moist Fresh Zone, Ice Max |
| Shelf Material | Toughened Glass |
|---|---|
| Handle Type | Recess |
| Deodorizer | Yes |
|---|---|
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Number of Vegetable and Fruit Drawer: 1, Fresh Room, Refrigerator Interior LED Light, Big Bottle Guard, Easy Slide Shelf |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 184 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Gross Freezer Capacity | 69 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Manufacture Year | 2016 |
|---|---|
| Net Total Capacity | 234 L |
| Cooling Refrigerant | R-600a |
| Insulation Type | Cyclopentane |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Other Features | Deodorizing Filter, Smart Connect Inverter (Automatic) |
| Net Height | 1545 mm |
|---|---|
| Net Depth | 637 mm |
| Net Width | 555 mm |
| Weight | 52 kg |
| Net Depth Without Handle | 637 mm |
| Other Dimensions | Net Case Height with Hinge: 1545 mm, Net Case Height without Hinge: 1545 mm, Net Depth with Door Handle: 637, Net Depth without Door: 545 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 10 Years Warranty on the Compressor |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF195298 |
#1 Whirlpool 240 L Frost Free Triple Door Refrigerator (FP 263D PROTTON ROY, Mirror Black)
#2 LG 258 L Frost Free Double Door Refrigerator (GL-B292SGSM, Graphite Steel)
#3 Haier 460 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-460HTQ
#4 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H
#5 Haier 345 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-345HTQ
#6 Whirlpool Pro 355 ELT 3S Frost-free Double-door Refrigerator (340 Ltrs, Alfa Steel)
#7 Haier 300 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-300GTQ
#8 Samsung RT29JARZEPX Frost-free Double-door Refrigerator (275 Ltrs, 4 Star Rating, Orcherry Pebble Blue)
#9 Samsung RT29JARYESA Frost-free Double-door Refrigerator (275 Ltrs, 4 Star Rating, Metal Graphite)