| Samsung is ranked 1 with 33.33% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 394 LTR |
394 - 403.6 ltr |
| Energy Rating | 3 STAR |
3 star |
| Deodorizer | Yes |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Door Alarm | Yes |
| Other Convenience Features | Number of Vegetable and Fruit Drawer (Refrigerator): 1, Big Guards, Refrigerator and Freezer Interior Light: LED, Freezer Shelf Material: Cool Pack, Big Bottle Guard, Convertible Fridge and Freezer |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep...View More Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. The installation and demo is usually done within 2 Business Days of delivery of your Refrigerator. Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Due to the Energy Labelling Plan of Bureau of Energy Efficiency,the star rating for label period 1st January 2014 to 31st December 2015 shall be equivalent to one star rating lesser than the star rating for the label period 1st January 2016 to31st Decembe |
| Other Performance Features | Power Freeze, Power Cool, Cool Pack 12 hr, Convertible 5 Modes |
|---|---|
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Net Total Capacity | 362 L |
|---|---|
| Brand | SAMSUNG |
| Star Rating | 3 |
| Shade | Elegant Inox |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Type | Double Door |
| Model Name | RT39K5518S8 |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Capacity | 394 L |
| Number of Doors | 2 |
| Display Type | Digital |
|---|---|
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
|---|---|
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Number of Refrigerator Shelves | 4 |
| Egg Tray | Yes |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
|---|---|
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on the Compressor from Samsung |
| Not Covered in Warranty | Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Elect...View More Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (where the Premises is Kept) Conditions that do Not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightening, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchasers Residence. |
| Weight | 62 kg |
|---|---|
| Net Height | 1715 mm |
| Other Dimensions | Net Freezer Capacity: 89 L, Net Refrigerator Capacity: 273 L, Net Case Height with Hinge: 1715 mm, Net Depth with Door Handle: 668 mm, Net Depth without Door: 556 mm |
| Net Depth | 668 mm |
| Net Depth Without Handle | 668 mm |
| Net Width | 675 mm |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
|---|---|
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Interior Light | Yes |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker |
| Cooling Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Other Features | Display and Control (Fridge and Freezer): External, Smart Connect Inverter (Automatic), Door Handle: Recess |
| Technology Used | Digital Inverter Technology, Twin Cooling Plus Technology |
| Value | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Product Id | REF138990 |
#1 Samsung RT36JSRYESA Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Metal Graphite)
#2 Haier 780 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-780HTQ
#3 Samsung RT36JSRFESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#4 Samsung RT37K37647E Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Fair Isle)
#5 Haier 680 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-680HTQ
#6 Samsung RT36JDRZFSL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 5 Star Rating, Easy Clean Steel)
#7 Haier 550 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-550GTQ
#8 Samsung RT36HDRZESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#9 LG 407 L Double Door Refrigerator GL-I452TDBL