| Samsung is ranked 3 with 2.05% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 318 LTR |
330 - 340 ltr |
| Energy Rating | 3 STAR |
3 - 4 star |
| Sales Package | 1 Unit, Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 318 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Air Flow Type | Multi Flow |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Other Performance Features | Cool Wall, Freezer Cool Pack (12 hrs), Power Freeze, Power Cool, Fresh Room, Moist Fresh Zone, Ice Max, Humidity Control (Drawer Only) |
| Shelf Material | Toughened Glass |
|---|---|
| Handle Type | Metallic Bar |
| Design | Floral Design |
| Display Type | LED Convertible Display |
| Clock | No |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | No |
| Other Convenience Features | Convertible Freezer, Easy Slide Shelf, Big Bottle Guard, Lock and Key, Deodorizing Filter, Vegetable and Fruit Refrigerator Drawer, All Round Cooling, Big Guards |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 230 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Gross Freezer Capacity | 88 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Tray Type | Ice Tray |
| Ice Cube Tray Type | Twisted Ice Maker |
| Net Total Capacity | 300 L |
|---|---|
| Child Lock | No |
| Wheel Support | No |
| Cooling Refrigerant | R-600a |
| Insulation Type | Cyclopentane Insulation |
| Technology Used | Digital Inverter Technology, Dual Fan Technology |
| Other Features | Smart Connect Inverter (Automatic), LED Light, Metallic Bar Handle, Stablizer Free Operation, Cooling Even at 55° |
| Net Height | 1635 mm |
|---|---|
| Net Depth | 722 mm |
| Net Width | 600 mm |
| Weight | 59 kg |
| Net Depth Without Handle | 672 mm |
| Other Dimensions | Net Case Height with Hinge: 1635 mm, Net Case Height without Hinge: 1635 mm, Net Depth with Door Handle: 722 mm, Net Depth without Door: 580 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 1 Yr-Product & 10 Yrs-Digital Inverter Compressor |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF18963 |
#1 LG 284 L Frost Free Double Door Refrigerator
#2 Samsung RT36JSRFESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#3 Samsung RT37K37647E Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Fair Isle)
#4 Samsung RT36HDRZESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#5 Samsung RT36JSMFEBZ Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Tender Lily Black)
#6 Haier 400 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-400GTQ
#7 Samsung RT33JSRZESP Frost-free Double-door Refrigerator (321 Ltrs, 4 Star Rating, Platinum Inox)
#8 Haier 385 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-385H
#9 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H