| Samsung is ranked 3 with 4.86% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 253 LTR |
260 - 278.4 ltr |
| Energy Rating | 2 STAR |
3 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 253 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
|---|
| Water & Ice Dispenser | No |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Number of Refrigerator Shelves | 2 |
|---|
| Net Height | 1545 mm |
|---|---|
| Net Depth | 637 mm |
| Net Width | 555 mm |
| Weight | 52 kg |
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
|---|
| Warranty Summary | 10 Yrs-Digital Inverter Compressor & 1 Yr-Unit |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF195285 |
#1 Whirlpool 240 L Frost Free Triple Door Refrigerator (FP 263D PROTTON ROY, Mirror Black)
#2 LG 258 L Frost Free Double Door Refrigerator (GL-B292SGSM, Graphite Steel)
#3 Haier 460 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-460HTQ
#4 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H
#5 Haier 345 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-345HTQ
#6 Whirlpool Pro 355 ELT 3S Frost-free Double-door Refrigerator (340 Ltrs, Alfa Steel)
#7 Haier 300 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-300GTQ
#8 Samsung RT29JARZEPX Frost-free Double-door Refrigerator (275 Ltrs, 4 Star Rating, Orcherry Pebble Blue)
#9 Samsung RT29JARYESA Frost-free Double-door Refrigerator (275 Ltrs, 4 Star Rating, Metal Graphite)