| Samsung is ranked 3 with 2.17% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 528 LTR |
523 - 568.4 ltr |
| Energy Rating | 4 STAR |
4 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 528 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Moisture Control | Yes |
|---|---|
| Other Performance Features | Humidity Control (Drawer Only): Moist Fresh Zone |
| Handle Material | Steel |
|---|---|
| Shelf Material | Toughened Glass, Cool Pack (Half) |
| Handle Type | Bar |
| Display Type | LED |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Number of Vegetable and Fruit Drawer, Multi Storage Basket, Number of Shelf (Slide Out): 1, Number of Shelf: (EZ Slide Shelf x 1) |
| Other Power Features | Power Cool Function |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 382 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 2 |
| Gross Freezer Capacity | 146 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Interior Light | Yes |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker |
| extra_inwarding_info | 1 Refrigerator Unit |
|---|---|
| Net Total Capacity | 505 L |
| Child Lock | Yes |
| Cooling Refrigerant | R - 600a |
| Other Features | Power Cool Function, All Around Cooling, Easy Access Dispenser, Sterilising Filter Keeps Air Clean, Deodorizer Type: Anti Bacteria Protector, Fresh Room, Power Cut Resistant |
| Net Height | 1785 mm |
|---|---|
| Net Depth | 770 mm |
| Net Width | 790 mm |
| Weight | 82 kg |
| Net Depth Without Handle | 720 mm |
| Other Dimensions | Net Depth with Door Handle: 770 mm, Net Case Height with Hinge: 1785 mm, Net Case Height without Hinge: 1785 mm, Net Depth without Door: 609 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 10 Yrs-Digital Inverter Compressor & 1 Yr-Unit |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF215169 |
#1 Hitachi R-WB550PND2-GBW Frost-free Multi-door Refrigerators (510 Ltrs, Glass Brown)
#2 Haier 565 L Side By Side Refrigerator - HRF-618GG
#3 Hitachi R-WB480PND2 Frost-free Multi-door Refrigerator (456 Ltrs, Glass Brown)
#4 Samsung RT47H567ESL Double-door Refrigerator (462 Ltrs, 4 Star Rating, Ez Clean Steel)
#5 Haier 780 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-780HTQ
#6 Samsung RT61K7058SL Frost-free Double-door Refrigerator (637 Ltrs, 3 Star Rating, Easy Clean Steel)
#7 Hitachi R-SG31BPND-GS 336 L Triple Door Refrigerator
#8 Samsung RT56K6378SL Frost-free Double-door Refrigerator (551 Ltrs, 3 Star Rating, Easy Clean Steel)
#9 LG 495 L Double Door Refrigerator - GL-M542GNSL