| Samsung is ranked 3 with 2.05% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 345 LTR |
330 - 340 ltr |
| Energy Rating | 4 STAR |
3 - 4 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 345 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Moisture Control | Yes |
|---|
| Shelf Material | Toughened Glass |
|---|---|
| Display Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Number of Shelf (Slide Out): 1, Number of Vegetable and Fruit Drawer: 1 (Veg Box), Big Bottle Guard, Convertible Freezer, Easy Slide Out Shelf |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 257 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Gross Freezer Capacity | 88 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Interior Light | Yes |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker |
| extra_inwarding_info | 1 Refrigerator Unit |
|---|---|
| Net Total Capacity | 322 L |
| Cooling Refrigerant | R-600a |
| Technology Used | Dual Fan Technology, Digital Inverter Technology |
| Net Height | 1715 mm |
|---|---|
| Net Depth | 672 mm |
| Net Width | 600 mm |
| Weight | 58 kg |
| Net Depth Without Handle | 672 mm |
| Other Dimensions | Net Case Height with Hinge: 1715 mm, Net Case Height without Hinge: 1715 mm, Net Depth with Door Handle: 672 mm, Net Depth without Door: 580 mm |
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
|---|
| Warranty Summary | 10 Year Warranty on Compressor |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF195286 |
#1 LG 284 L Frost Free Double Door Refrigerator
#2 Samsung RT36JSRFESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#3 Samsung RT37K37647E Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Fair Isle)
#4 Samsung RT36HDRZESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#5 Samsung RT36JSMFEBZ Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Tender Lily Black)
#6 Haier 400 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-400GTQ
#7 Samsung RT33JSRZESP Frost-free Double-door Refrigerator (321 Ltrs, 4 Star Rating, Platinum Inox)
#8 Haier 385 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-385H
#9 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H