| Samsung is ranked 1 with 33.33% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 393 LTR |
394 - 403.6 ltr |
| Energy Rating | 4 STAR |
3 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 393 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Moisture Control | Yes |
|---|---|
| Other Performance Features | Humidity Control (Vegetable and Fruit Drawer): Moist Fresh Zone - Veg Box Only, Humidity Control (Drawer Only): Moist Fresh Zone |
| Shelf Material | Cool Pack, Toughened Glass |
|---|---|
| Handle Type | Bar |
| Display Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Big Guard, Number of Vegetable and Fruit Drawer: 1 (Veg Box), Door Pocket Type: Transparent, Multi Storage Box, Number of Shelf (Slide Out): 1 |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Gross Refrigerator Capacity | 280 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Gross Freezer Capacity | 113 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker (Ice Max) |
| Net Total Capacity | 363 L |
|---|---|
| Cooling Refrigerant | R - 600a |
| Technology Used | Energy Efficient Technology |
| Other Features | Power Cool Function, Fresh Room, Lock and Key, All Around Cooling |
| Net Height | 1715 mm |
|---|---|
| Net Depth | 715 mm |
| Net Width | 675 mm |
| Weight | 63 kg |
| Net Depth Without Handle | 668 mm |
| Other Dimensions | Net Depth with Door Handle: 715 mm, Net Case Height with Hinge: 1715 mm, Net Depth without Door: 556 mm, Net Case Height without Hinge: 1715 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 10 Yrs-Digital Inverter Compressor & 1 Yr-Unit |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF195287 |
#1 Samsung RT36JSRYESA Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Metal Graphite)
#2 Haier 780 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-780HTQ
#3 Samsung RT36JSRFESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#4 Samsung RT37K37647E Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Fair Isle)
#5 Haier 680 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-680HTQ
#6 Samsung RT36JDRZFSL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 5 Star Rating, Easy Clean Steel)
#7 Haier 550 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-550GTQ
#8 Samsung RT36HDRZESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#9 LG 407 L Double Door Refrigerator GL-I452TDBL