| Samsung is ranked 3 with 2.17% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 415 LTR |
523 - 568.4 ltr |
| Energy Rating | 4 STAR |
4 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 415 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | No |
| Air Flow Type | Multi Flow |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Other Performance Features | Cool Ever Zone: 1 (Moist Fresh Zone), Ice Max - Double |
| Shelf Material | Glass |
|---|---|
| Handle Type | Recess |
| Deodorizer | Yes |
|---|---|
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Door Pocket Type: Transparent, Big Guard, Quick Cooling Mode, Number of Vegetable and Fruit Drawer:1 |
| Gross Refrigerator Capacity | 300 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Gross Freezer Capacity | 101 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Ice Cube Tray Type | Ice Max |
| extra_inwarding_info | 1 Refrigerator Unit |
|---|---|
| Net Total Capacity | 385 L |
| Cooling Refrigerant | R - 600a |
| Insulation Type | Cyclopentane |
| Technology Used | Energy Efficient Technology |
| Other Features | Coolever Zone: 1 (Moist Fresh Zone), Handle Recessed, Deodorizing Filter, Cooling Feature: No Frost , Multi Flow, Loading Quantity (20 / 40 / 40 Hft): 40 Hft: 66, Deodorizer: Anti Bacterial Protector |
| Net Height | 1785 mm |
|---|---|
| Net Depth | 671 mm |
| Net Width | 686 mm |
| Weight | 75.5 kg |
| Net Depth Without Handle | 671 mm |
| Other Dimensions | Net Depth without Door: 556 mm, Net Case Height without Hinge: 1715 mm, Net Depth with Door Handle: 671 mm, Net Case Height with Hinge: 1715 mm |
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
|---|
| Warranty Summary | 10 Yrs-Digital Inverter Compressor & 1 Yr-Unit |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF195333 |
#1 Hitachi R-WB550PND2-GBW Frost-free Multi-door Refrigerators (510 Ltrs, Glass Brown)
#2 Haier 565 L Side By Side Refrigerator - HRF-618GG
#3 Hitachi R-WB480PND2 Frost-free Multi-door Refrigerator (456 Ltrs, Glass Brown)
#4 Samsung RT47H567ESL Double-door Refrigerator (462 Ltrs, 4 Star Rating, Ez Clean Steel)
#5 Haier 780 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-780HTQ
#6 Samsung RT61K7058SL Frost-free Double-door Refrigerator (637 Ltrs, 3 Star Rating, Easy Clean Steel)
#7 Hitachi R-SG31BPND-GS 336 L Triple Door Refrigerator
#8 Samsung RT56K6378SL Frost-free Double-door Refrigerator (551 Ltrs, 3 Star Rating, Easy Clean Steel)
#9 LG 495 L Double Door Refrigerator - GL-M542GNSL