| Samsung is ranked 3 with 2.05% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 272 LTR |
330 - 340 ltr |
| Energy Rating | 3 STAR |
3 - 4 star |
| Deodorizer | Yes |
|---|---|
| Door Alarm | Yes |
| Water Dispenser | No |
| Flexible Rack | No |
| Other Convenience Features | Convertible Freezer, Easy Slide Shelf, Big Bottle Guard, Vegetable and Fruit Refrigerator Drawer, Lock and Key |
| Clock | No |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Door Lock | Yes |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep...View More Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. The installation and demo is usually done within 2 Business Days of delivery of your Refrigerator. Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Other Performance Features | Ice Max, Power Cool, Fresh Room, Power Freeze, Freezer Cool Pack (12 hrs), Cool Wall, Humidity Control (Drawer Only) |
|---|---|
| Moisture Control | Yes |
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Net Total Capacity | 253 L |
|---|---|
| Brand | SAMSUNG |
| Sales Package | 1 Unit, Warranty Card |
| Star Rating | 3 |
| Shade | Tender Lily Blue |
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Model Name | RT30K3983UZ |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Capacity | 272 L |
| Number of Doors | 2 |
| Color | Blue |
| Display Type | LED Convertible Display |
|---|---|
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Metallic Bar |
| Design | Floral Design |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
|---|---|
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Number of Refrigerator Drawers | 1 |
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Egg Tray | Yes |
| Gross Refrigerator Capacity | 203 L |
| Net Height | 1635 mm |
|---|---|
| Weight | 53 kg |
| Net Depth | 688 mm |
| Other Dimensions | Net Case Height with Hinge: 1635 mm, Net Case Height without Hinge: 1635 mm, Net Depth with Door Handle: 688 mm, Net Depth without Door: 545 mm |
| Net Width | 555 mm |
| Net Depth Without Handle | 637 mm |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
|---|---|
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Tray Type | Ice Tray |
| Gross Freezer Capacity | 69 L |
| Ice Cube Tray Type | Twisted Ice Maker |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
|---|---|
| Warranty Summary | 1 Yr-Product & 10 Yrs-Digital Inverter Compressor |
| Not Covered in Warranty | Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Elect...View More Parts: Plastic / Glassware / Bulb / Tube. Any Accessories External to the Product. The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (where the Premises is Kept) Conditions that do Not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightening, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centres or Purchasers Residence. |
| Stabilizer Required | No |
|---|
| Cooling Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Other Features | Smart Connect Inverter (Automatic), LED Light |
| Insulation Type | Cyclopentane Insulation |
| Child Lock | No |
| Technology Used | Digital Inverter Technology, Dual Fan Technology |
| Wheel Support | No |
| Product Id | REF176840 |
#1 LG 284 L Frost Free Double Door Refrigerator
#2 Samsung RT36JSRFESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#3 Samsung RT37K37647E Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Fair Isle)
#4 Samsung RT36HDRZESL Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Easy Clean Steel)
#5 Samsung RT36JSMFEBZ Frost-free Double-door Refrigerator (345 Ltrs, 4 Star Rating, Tender Lily Black)
#6 Haier 400 Ltrs Curved Glass Top Deep Freezer White - HCF-400GTQ
#7 Samsung RT33JSRZESP Frost-free Double-door Refrigerator (321 Ltrs, 4 Star Rating, Platinum Inox)
#8 Haier 385 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-385H
#9 Haier 325 Ltrs Polar Freezer Deep Freezer White - HDF-325H