This is how Black cat brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Black cat products in that price range. Click to see top 10 products from Black cat in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Water Tank | 180 ML |
250 - 312 ml |
| Power Consumption | 1440 W |
1250 - 1440 W |
| Swivel Cord | 180 DEG SWIVEL CORD |
360 |
| Weight | 1.1 KG |
1 kg |
This is how user sentiment of various aspects of Philips GC1920/28 Steam Iron compares with similar products. Green indicates that sentiment is as good or better than other similar products. Red indicates worse user sentiment compared to competition.
Click on aspects to read sentences which influenced the sentiment scores below.
| Review Aspect | This Product | Similar Products |
| Overall | 9.4 |
8.7 - 9.2 |
| Clothes | 8.6 |
7.9 - 8.6 |
| Service | 10 |
7.5 - 8 |
| Sole | 5 |
5 - 5 |
| Steam | 7.9 |
7.8 - 7.9 |
| Weight | 10 |
9.4 - 9.4 |
These are the sentences extracted from user reviews talking about overall aspect. Click on review lines to read full reviews.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
These are the sentences extracted from user reviews talking about clothes aspect. Click on review lines to read full reviews.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
These are the sentences extracted from user reviews talking about sole aspect. Click on review lines to read full reviews.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
These are the sentences extracted from user reviews talking about steam aspect. Click on review lines to read full reviews.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
These are the sentences extracted from user reviews talking about weight aspect. Click on review lines to read full reviews.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card |
|---|
| Brand | Philips |
|---|---|
| Model Name | GC1920 |
| Type | Steam Iron |
| Colour |
| SoleplateType | Black American Heritage |
|---|---|
| Functions | Steam and Dry |
| Water Storage Capacity | 180 ml |
| Cord Length (m) | 1.8 m |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| Spray | Yes |
| Self Cleaning | Yes |
| Swivel Cord | 180 Degree |
| Power input | 240 V, 50 Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 1440 Watts |
| Dimensions | 26.1 x 11.5 x 13.6 cm |
|---|---|
| Weight | 1.06 Kgs |
| Other Features | Variable Steam Control; 17 g/min Continuous Steam Output |
|---|
| Period | 2 Years Manufacturer Warranty |
|---|---|
| Product Id | IRO212339 |
#1 Philips GC1905/21 Steam Iron
#2 Morphy Richards Super Glide 2000-Watt Steam Iron
#3 Philips GC1920 Steam Iron (Purple)
#4 Philips GC1028 Steam Iron - Blue Color
#5 Philips GC1028 Steam Iron (Blue)
#6 Havells Aspire 1250-Watt Steam Iron (Red)
#7 Philips GC1920/29 1440-Watt Stream Iron (Red)
#8 Bajaj MX 9 1400-Watt Steam Iron
#9 Havells Admire Steam Iron (Green)