This is how Lg brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Lg products in that price range. Click to see top 10 products from Lg in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Screen Size | 79 INCH |
65 inch |
| Screen Resolution | UHD 4K |
UHD 4K |
| HDMI Ports | 4 PORT(S) |
2 - 4 hdmi |
| USB Ports | 3 PORT(S) |
3 usb |
| Speaker Output | 35 W |
90 W |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty+1 year extended warranty - Valid if bought before 15th Nov 2016 |
|---|
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Code | LARLG-79UH953T-APPL58254E6F81BF6 |
| HD Technology & Resolution | Ultra HD, 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | Ultra HD 4K |
| Key Features | Ultra Luminance,webOS 3.0,HDR Super with Dolby Vision |
| Type | LED |
| Screen Resolution | 4K (Ultra HD) |
| Screen Size | 200 cm (79') |
| Model ID | 79UH953T |
| Special Offer | Free BH6340 Blue-Ray Home Theater Worth Rs. 31990/- |
| Installation Details | For demo and Installation <a href=https://paytm.com/offer/installation-process/ target=blank>Click Here</a> |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|
| Supported Audio Formats | AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, DTS-HD, DTS Express, RA, WMA |
|---|---|
| Number of Subwoofers | 2.2 Channel speaker system with Twin Subwoofer |
| Speaker Output RMS | 35 W |
| LED Display Type | Flat |
|---|---|
| Aspect Ratio | 8 modes ( 16:9, Just scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom) |
| View Angle | Wide Viewing Angle |
| Panel Type | ULTRA IPS Panel |
| Analog TV Reception | Yes |
| 3D | Yes |
| USB | Yes,3x (3.0 : 1 / 2.0 : 2) |
|---|---|
| RF Connectivity Input | Yes |
| PC Audio In | Yes |
| HDMI | Yes,3 (4x 6G : 422 / HDR Support) |
| RF Capable | Yes |
| Wireless Ready | Yes |
|---|
| Power Requirement | 100-240V,50-60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 0.3 W (Stand By) |
| Weight | 52400 gm |
|---|
| In Sales Package | 1 Main Unit,Remote Control |
|---|
| Estimated Arrival | 4 - 7 days |
|---|---|
| Return Policy | Seller will accept returns within 7 days from date of delivery of the item only in case of damaged, defective or wrong products received |
| Product Id | TEL207357 |
#1 Sony Bravia KD-65X9350D 165 cm (65 inches) 4K Ultra HD LED 3D Smart TV (Black)
#2 Sony Bravia KD-65X9300D 164 cm (65 inches) 4K Ultra HD LED 3D Android TV
#3 LG OLED65B6V 65 inch 4K Ultra HD OLED Flat Smart TV webOS (2016 Model) Import Includes all Custom Duties and Insurance
#4 Sony KD-65X9350D 163.9 cm (65 LCD TV (4K (Ultra HD))
#5 LG OLED65B6T 165.1 cm (65 inches) 4k Ultra Smart HD LED TV (Black)
#6 Samsung UA88KS9800 223.52 cm (88") Curved LED TV 4K (Ultra HD)
#7 SAMSUNG 163cm (65) Ultra HD (4K) Smart, Curved LED TV (4 X HDMI, 3 X USB)
#8 Samsung UA78KS9000K 198.12 cm (78) Curved Smart LED TV (4K (Ultra HD))
#9 Sony 163.9cm (65) Ultra HD (4K) 3D, Smart LED TV (KD-65X9350D, 4 x HDMI, 3 x USB)