| Dell is ranked 26 with 0.02% popularity |
This is how Dell brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Dell products in that price range. Click to see top 10 products from Dell in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Output Power | 5 W |
6 - 10 W |
| Sales Package | SPEAKER, MICRO USB CHARGING CABLE, 3.5mm auxillary - in cable, Quick Start Guide |
|---|---|
| Model Name | AD211 |
| Type | Mobile/Tablet Speaker |
| Portable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Memory Card Slot | No |
| Configuration | 4.0 |
| Power Source | USB CHARGING |
| Power Output | 5 W |
| Frequency Response | 100 - 120KHZ |
| Impedance | 4 Ohms |
| Color | Silver |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Outdoor Usage | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
|---|---|
| Configuration | 4.0 Channel |
| Compatible Devices | MOBILE, COMPUTER |
| Impedance | 4 Ohms |
| Battery | Use Time 10 hr |
| Battery Capacity | 2250 mAh |
| Bluetooth | 4.0 |
| Domestic Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Product Id | SPK331824 |
#1 JBL GO Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Red, 1 Channel)
#2 SoundBot® SB571 Bluetooth Wireless Speaker for 12 hrs Music Streaming & Hands-Free Calling w/ 6W + 6W 40mm Driver...
#3 Philips IN-BT4200B/94 Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Black, 2 Channel)
#4 Philips IN-BT4200W/94 Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (White, 1 Channel)
#5 Philips IN-BT4200/94 Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Black, Red)
#6 Logitech X50 Wireless Bluetooth Speaker (Blue)
#7 boAt Rugby Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Green, Single Unit Channel)
#8 Philips BT50W Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (White, 1 Channel)
#9 SoundBot SB571 Bluetooth Speakers (Blue)