This is how F&d brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all F&d products in that price range. Click to see top 10 products from F&d in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Output Power | 16 W |
6 - 10 W |
| Weight | 118 GM |
144.6 - 522 gm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
|---|
| Brand | F&D |
|---|---|
| Product Code | COMF-D-A-520-MUSWIF3246910074BDA |
| Sales Package | 1 Subwoofer, 2 Satellite Speakers, Cable Set |
| Category | Speakers |
| Configuration | 2.1 Channel |
| Part Number | A-520 |
| Controls | Volume Control, Bass |
| Key Features | 2.1 Channel Configuration, 1 Subwoofer, 2 Satellites, Wood Chassis, Built-in AVR |
| Type | 2.1 Configuration |
| Max Output RMS - per Satellite (W) | 16 W |
|---|---|
| Frequency Response | 20 - 120 Hz (Subwoofer) + 120 - 20,000 Hz (Satellite) |
| Max Output RMS - Subwoofer (W) | 20 W |
| Other Audio Features | Heavy Duty Subwoofer, Strong and Low Distortion Bass |
| Satellite (Width x Height x Depth) | 118 x 113 x 180 mm |
|---|---|
| Subwoofer (Width x Height x Depth) | 252 x 268 x 252 mm |
| Chassis Material | Wood Chassis |
| Other Features | 4 Full Range Driver for Satellites Speakers, Powerful 6.5 inch Heavy Duty Subwoofer Speaker, Built-in AVR (Automatic Voltage Regulator) for Wide Main Operating Voltage Range 88 - 264 V AC, High Glossy... Read More 4 Full Range Driver for Satellites Speakers, Powerful 6.5 inch Heavy Duty Subwoofer Speaker, Built-in AVR (Automatic Voltage Regulator) for Wide Main Operating Voltage Range 88 - 264 V AC, High Glossy Panel and Metal Grill for Satellite, High Efficient Energy Saving Design for Low Power Consumption Read Less |
|---|
| Estimated Arrival | 5 - 8 days |
|---|---|
| Return Policy | Seller will accept returns within a 15 days from date of delivery of the item only in the case of damaged, defective or wrong products received |
| Product Id | SPK115265 |
#1 JBL GO Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Red, 1 Channel)
#2 SoundBot® SB571 Bluetooth Wireless Speaker for 12 hrs Music Streaming & Hands-Free Calling w/ 6W + 6W 40mm Driver...
#3 Philips IN-BT4200B/94 Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Black, 2 Channel)
#4 Philips IN-BT4200W/94 Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (White, 1 Channel)
#5 Philips IN-BT4200/94 Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Black, Red)
#6 Logitech X50 Wireless Bluetooth Speaker (Blue)
#7 boAt Rugby Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (Green, Single Unit Channel)
#8 Philips BT50W Portable Bluetooth Mobile/Tablet Speaker (White, 1 Channel)
#9 SoundBot SB571 Bluetooth Speakers (Blue)