| Samsung is ranked 3 with 2.17% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 462 LTR |
523 - 568.4 ltr |
| Energy Rating | 4 STAR |
4 star |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 462 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Moisture Control | Yes |
|---|---|
| Other Performance Features | Humidity Control (Drawer Only): Moist Fresh Zone, Fresh Room |
| Handle Material | Steel |
|---|---|
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle Type | Bar |
| Display Type | LED |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Other Convenience Features | Refrigerator - Number of Vegetable and Fruit Drawer, Refrigerator Number of Shelf (Slide Out): 1 |
| Stabilizer Required | Yes |
|---|---|
| Other Power Features | Power Cool Function |
| Gross Refrigerator Capacity | 330 L |
|---|---|
| Number of Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Number of Refrigerator Drawers | 2 |
| Gross Freezer Capacity | 132 L |
|---|---|
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Freezer Door Bins | 2 |
| Freezer Interior Light | Yes |
| Ice Cube Tray Type | Twist Ice Maker |
| Net Total Capacity | 439 L |
|---|---|
| Cooling Refrigerant | R - 600a |
| Other Features | Display and Control (Fridge Only): LED Door Display, Lock and Key, Freezer Shelf Material: Cool Pack (Half), All Around Cooling Type, Easy Slide Out, Ice Max, 2nd Veg Box, Big Bottle Guard, Deodorizer Type: Anti Bacteria Protector, Smart Connect Inverter |
| Net Height | 1785 mm |
|---|---|
| Net Depth | 776 mm |
| Net Width | 700 mm |
| Weight | 70 kg |
| Net Depth Without Handle | 726 mm |
| Other Dimensions | Net Case Height with Hinge: 1785 mm, Net Case Height without Hinge: 1785 mm, Net Depth with Door Handle: 776 mm, Net Depth without Door: 615 mm |
| Installation & Demo | Standard installation and demo is provided free of cost. After delivery of your Refrigerator, you will receive a ticket number via message. Post that, you will receive a call from the authorized service engineer to schedule a mutually convenient time to provide demo and installation at your doorstep. Installation TAT will be 2 to 5 business days depending on the location.Kindly contact us on 1800 208 9898 for any further queries. |
|---|
| Warranty Summary | 1 Year-Product&10 Year-Digital Inverter Compressor |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Plastic Parts, Glassware, Bulb and Tube from the Date of Purchase Against Defective Material and Workmanship |
| Product Id | REF326232 |
#1 Hitachi R-WB550PND2-GBW Frost-free Multi-door Refrigerators (510 Ltrs, Glass Brown)
#2 Haier 565 L Side By Side Refrigerator - HRF-618GG
#3 Hitachi R-WB480PND2 Frost-free Multi-door Refrigerator (456 Ltrs, Glass Brown)
#4 Samsung RT47H567ESL Double-door Refrigerator (462 Ltrs, 4 Star Rating, Ez Clean Steel)
#5 Haier 780 Ltrs Hard Top Deep Freezer White - HCF-780HTQ
#6 Samsung RT61K7058SL Frost-free Double-door Refrigerator (637 Ltrs, 3 Star Rating, Easy Clean Steel)
#7 Hitachi R-SG31BPND-GS 336 L Triple Door Refrigerator
#8 Samsung RT56K6378SL Frost-free Double-door Refrigerator (551 Ltrs, 3 Star Rating, Easy Clean Steel)
#9 LG 495 L Double Door Refrigerator - GL-M542GNSL