This is how Kenwood brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Kenwood products in that price range. Click to see top 10 products from Kenwood in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Capacity | 10 LTR |
0 ltr |
| Power Output | 700 W |
0 W |
| Brand | Lifelong |
|---|---|
| Model Name | LLOT10 |
| Type | OTG |
| Capacity (in Litre) | 10 Litres |
| Colour | Black |
| Control Panel | Tact Dial |
| Rotisserie | Yes |
|---|---|
| Defrost | Yes |
| Express Cooking | Yes |
| Child Lock | No |
| Multistage Cooking | Yes |
| Other Features | Compact and Sophisticated Design | Color- Black | Power - 650 watts | Timer - 0 to 30 Minutes |
| Product Length (cm) | 20 |
|---|---|
| Product Width (cm) | 18 |
| Product Height (cm) | 18 |
| Product Weight (kg) | 2.5 |
| Power Output (Watt) | Less than 700 W |
|---|---|
| Power Consumption (W) | 600W |
| Warranty on Unit (in Years) | 1 |
|---|
| Sales Package | Main Unit, Crumb Tray, Warranty Card |
|---|---|
| Product Id | MWA304599 |
#1 Koryo KOT1621N 16 ltrs OTG (White)
#2 Prestige POTG 9 PC 9 L OTG Microwave Oven