| Good One is ranked 33 with 0.07% popularity |
This is how Good one brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Good one products in that price range. Click to see top 10 products from Good one in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Screen Size | 5 INCH |
4.5 - 5 inch |
| Battery Capacity | 3000 MAH |
2000 - 2335 mah |
| RAM | 2 GB |
1 gb |
| Storage | 16 GB |
8 gb |
| Sim Slots | DUAL SIM |
Dual |
| Weight | 236 GM |
115 - 136 gm |
| OS | Android |
|---|---|
| Item Weight | 236 g |
| Product Dimensions | 7 x 5 x 3 cm |
| Item model number | Z7 |
| Connectivity technologies | GSM, wifi, 3g, bluetooth, WCDMA, usb |
| Special features | 5 inch IPS QHD Dispaly, 3000 mAh Capacity Battery, 1.3 GHz Quad Core Processor Android 5.1 Lollipop OS, Dual SIM with Dual Standby, GSM + GSM 3G 2 GB RAM and 16 GB Internal Memory, Expandable memory up to 64 GB 8 Mp Back Camera with Flash Light and 5 Mp Front Selfie Camera Enabled Special features Gorilla Glass Protection, Metal Frame Body Sturdy, little heavy weight, Speakers in beneath border for loud and clear music or ringtone hearing. |
| Weight | 235 Grams |
| Colour | White |
| Whats in the box | Handset, Battery, Earphone, charger, screen protector & Transparent Premium Soft Back Cover |
| | |
| Product Id | MOB366229 |
#1 Moto G (2nd Generation) (White, 16 GB)
#2 Intex Aqua 5.5 VR (Black, Blue, 8 GB)
#3 XOLO ERA 1X -4G with VoLTE (Chocolate Brown, Gold, 8 GB)
#4 Intex Cloud Tread (16GB)
#5 LENOVO A2010 (8GB, Black)
#6 Intex Cloud Q11 (White, 8 GB)
#7 Swipe Konnect Plus (16GB, Black)
#8 XOLO ERA 2-4G with VoLTE (Pyramid Gold, 8 GB)
#9 Lenovo A1000 (Black)