| Apple is ranked 1 with 41.49% popularity |
This is how Apple brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Apple products in that price range. Click to see top 10 products from Apple in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products | |
| Screen Size | 4 INCH |
5.5 - 5.7 inch |
| Front Camera | 1.2 MP |
5 - 13 mp |
| Battery Capacity | 0 MAH |
3000 - 3220 mah |
| Screen Resolution | FULL HD |
Full HD |
| Weight | 113 GM |
143 - 154 gm |
| OS | iOS |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Item Weight | 113 g |
| Product Dimensions | 5.9 x 0.8 x 12.3 cm |
| Item model number | 5s |
| Connectivity technologies | HSDPA |
| Special features | 8MP primary camera with true tone flash, auto focus, geo tagging, face detection burst mode, 1.2MP front facing camera with HD video recording and backside illumination sensor, 4-inch multi-touch retina display with 1136 x 640 pixels resolution, iOS 7 operating system with 32GB internal memory, Rechargable battery providing talk-time up to 10 hours on 3G network and standby time up to 250 hours, 6 MONTHS DEALER REPLACEMENT WARRANTY FROM US COVERING ALL MANUFACTURING DEFECTS.. |
| Form factor | Touchscreen |
| Weight | 115 Grams |
| Colour | Space Grey |
| Battery Power Rating | 1560.00 |
| Phone Talk Time | 10 Hours |
| | |
| Product Id | MOB31466 |
#1 OnePlus 3T (Soft Gold, 64GB)
#2 Moto Z Play (Black, 32 GB)
#3 SAMSUNG Galaxy A9 Pro (Black, 32 GB)
#4 Sony Xperia X Dual Sim (Graphite Black, 64 GB)
#5 OnePlus 3 (Graphite, 64GB)
#6 Moto X Style (White and Champagne, 32 GB)
#7 VIVO V5Plus Limited Edition (Matte Black, 64 GB)
#8 Xiaomi Mi Max Prime (Gold, 128GB)
#9 Apple iPhone 6 (Space Grey, 32GB)