| Samsung is ranked 3 with 21.43% popularity |
This is how Samsung brand compares against other brands across various price points. This ranking is based on popularity of all Samsung products in that price range. Click to see top 10 products from Samsung in different price segments.
This is how this product specs compares against average specs in this price range. Green indicates that specs are on par or better than competition. Red indicates sub par specs compared to competition.
| This Product | Similar Products |
| Capacity(Tons) | 1.5 |
|---|---|
| Star Rating | Inverter AC |
| Condensor Material | Aluminium |
| Autosleep | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| SUPC | SDL142310405 |
| Package Contents | Main Unit,Remote controller |
|---|
| Capacity(Tons) | 1.5 |
|---|---|
| Functions | Cooling |
| Air Flow Direction | Up/Down, Auto, Left/Right: Manual |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Compressor Type | Outddor-BLDC |
| Air Circulation | 15meter-cube/min |
|---|---|
| Moisture Removal | Yes |
| Indoor Sound Level | High: 42 dB(A), Low: 28 dB(A) |
| Outdoor Sound Level | High/Low: 53 dB(A) |
| Special Modes | Good Sleep,Fan mode |
| Anti-Bacteria | Yes |
|---|---|
| Active Carbon | Yes |
| Catechin | Yes |
| Other Filters | Full HD Filter |
| Auto Restart | Yes |
|---|---|
| Front Panel Display | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Optimal Single Blade, 5/4 Air Flow Control Step (Cool/Fan), Natural Breeze, Display On/Off, Beep On/Off, 24-Hour Timer, Digital Inverter Technology, Multijet Plus Technology |
| Additional Features | Max Piping Length: 15 m; Max Piping Height: 8 m; SVC Valve (Liquid Od x L): 6.35 mm; SVC Valve (Gas OD x L): 9.52 mm; Low Ambient (Cooling, Degree C): 15 to 52; Anti-Corrosion Fin Outdoor Unit; Multi-Channel Condenser Outdoor Unit; Ensure Perfect Installation; Easy to Take Out and Clean; Smartly Convenient; Uniquely Stylish; Stable, Long-lasting Performance; Save Energy Even When Alone; Cools You Fast Then Cools You Comfortably; Stabiliser Free Operation; Triangle Design For Powerful Cooling; Cools Faster, Farther, and Wider; Eliminates Viruses |
| Energy Rating | Inverter AC |
|---|---|
| Energy Efficiency Ratio | EER: 12.1 Btu/hW, COP: 3.55 W/W |
| Power Requirements | 230V AC/50 Hz/1 Phase |
| Cooling Operating Current | 6.7 Amps |
| Power Consumption | 1410 Watts |
| Energy Save | Yes |
| Indoor Unit Dimensions | 1065 x 298 x 243 cm |
|---|---|
| Indoor Unit Weight | 11.5 |
| Outdoor Unit Dimensions | 880 x 638 x 310 cm |
| Outdoor Unit Weight | 43 |
| Warranty Period | 10 Year Warranty On Digital Inverter Compressor |
|---|
| 1 | Select the Installation option (it may or may not be available at your pin code). |
|---|---|
| 2 | Item is successfully delivered. |
| 3 | Service provider will call back within 24 hours of delivery of the product to schedule the installation. |
| 4 | Engineer will visit you within 3 business days OR at your preferred time. |
| 5 | The approximate charges for standard installation are in the range of Rs.1200/- to 2000/- . Please note that these charges may vary depending upon your location, cost of extra work/components, taxes and other factors. These charges are to be paid by the customers at the time of installation. |
| 6 | Your Item is installed successfully!. |
| 7 | In case of any issues, kindly call up our dedicated installation helpline number 9212692126 for assistance. We will be able to facilitate installation/product demonstration in selected locations. Kindly refer to the installation support link (http://www.snapdeal.com/page/installation-services). |
| Product Id | ACO15620 |
#1 Mitsubishi MS-GK18VA Cooling Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, White)
#2 LG LSA5NP5A L-Nova Plus Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, White)
#3 Samsung AR18KV5HBTR Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, Blue)
#4 Voltas 245 DY Delux Y Series Split AC (2 Ton, 5 Star Rating, White)
#5 LG LSA5AT5D L-Aura Terminator Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, White)
#6 Samsung AR18KC5HDWK Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, Plain)
#7 Samsung AR18KV5HBTQ Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, Lily Blue)
#8 Carrier Superia Split AC (2 Ton, 5 Star Rating, White)
#9 LG LSA5WT5D L-Energia Split AC (1.5 Ton, 5 Star Rating, Wine Red)